Snažíme se nefungovat jako korporát, říká šéf brněnského SAP Labs Janáček

Martin Janáček vede brněnskou pobočku celosvětové sítě laboratoří softwarového gigantu SAP, jehož systémy používají největší světoví hráči. Byl navíc jmenován viceprezidentem vývoje inovací pro aplikace z oblastí financí, controllingu, logistiky a výroby, na čemž se jeho brněnská pobočka podílí.

Ta vznikla v roce 1995 a její první zaměstnanci se věnovali lokalizaci softwaru pro Česko a Slovensko. Už o tři roky později zde ale vzniklo vývojové centrum pro finanční aplikace a později se přidala údržba softwaru.

V roce 2016 získali v Brně status SAP Labs, který dal vzniknout novému týmu pro vývoj Fiori aplikací a později pak také dalšímu týmu pro vývoj finančních aplikací. Jejich zákazníci tvoří 92 procent firem z žebříčku Forbes Global 2000, kterým brněnská řešení pomáhají v podnikání a přes které běží 77 procent světových finančních transakcí.

Než do SAP Martin Janáček nastoupil, pracoval jako marketingový manažer v rodinné firmě MJ servis, která se zabývala překlady a tlumočením tiskových materiálů. Tam se od otce naučil ctít jednoduchou myšlenku: chovej se ve firmě, jako by byla tvoje.

Co je SAP Labs a jak se dostal do Brna?

SAP se zabývá vývojem podnikových aplikačních systémů, vyvíjí software, aby firmy fungovaly lépe, ať už jde o účetnictví, logistiku, výrobu, nebo lidské zdroje. V Brně máme 500 vývojářů, vyvíjíme a lokalizujeme zde právě software. SAP má po celém světě dalších 21 vývojových poboček SAP Labs, které se navzájem doplňují.  

Staráme se o klíčový produkt SAP S/4HANA – podnikový informační systém – od vývoje po údržbu. Daří se nám taky díky kombinaci mnoha aspektů, jako jsou talenty, náklady, geografie a ekosystém. Tedy jsou to zejména lidé a kvalita univerzit v Brně a okolí.

Díky kvalitnímu ekosystému je zde mezi IT firmami poměrně konkurenční prostředí, nicméně i to může být kultivační, což vede ke zlepšování všech zároveň. V Brně jsme už přes pětadvacet let a máme méně než tříprocentní fluktuaci – známe se tak ve firmě všichni už dlouhé roky.  Ostatně SAP je globálně oceňovaný zaměstnavatel.

Jak se taková laboratoř řídí?

Já ji řídím srdcem, protože mě to baví, začínal jsem jako vývojář a nejsem kariérista, snažím se jít spíš příkladem a kolegové se přidávají. Jsme tým nadšených lidí, kteří svou práci dělají tak rádi, jako jsou rádi doma s rodinou.

Máte osobní vztahy s německým vedením, jaká je u vás atmosféra?

Nastupoval jsem v roce 2001 a nikdy se ke mně SAP nezachoval špatně. Některé členy širšího vedení osobně znám, ale není to tak snadné, máme přes 100 tisíc zaměstnanců. Jen v Česku jich je přes 2500. Od doby, co jsme SAP Labs, se nám v „sapím“ světě zvedá viditelnost a jezdí sem k nám vysocí manažeři.

V Praze máme velké servisní centrum SAP Services a další dceřiné společnosti, ale v Brně jsme stále malí. Necítíme se jako korporát, ale menší pobočka s rodinnou atmosférou s dobrým korporátem za zády. Do roku 2008 jsme se tady v některých týmech úkolovali sami a taková přátelská a otevřená kultura zůstala i teď.

Na čem teď pracujete?

V Brně se soustředíme na finanční produkty. To, že 77 % všech světových transakcí bez problému funguje, mi dělá radost. Vize SAPu je ale zlepšovat svět svým funkčním systémem a je to i zodpovědnost a také to, jakým směrem se svět bude vyvíjet.

Jsou to témata o budoucnosti země a v tuto chvíli hraje prim udržitelnost. A zrovna my jsme schopni spočítat na základě dat jakou má konkrétní věc, produkt nebo výrobek  ekologickou náročnost. Aby firma už při nákupu materiálu měla informace o jeho náročnosti a věděla, odkud přicestoval, za jakých podmínek byl vyroben.

Chceme dodat věcem transparentnost a firmám přehled o dění uvnitř, aby měli možnost chovat se zodpovědněji. To je aspekt, který bychom chtěli dát do našich systémů. V Brně vzniká nový tým, který se bude podílet na tomto řešení, tedy říkat firmám jak je ekologicky náročné jejich výrobky vyrobit.

Je otázka, kam lidstvo spěje a je třeba najít odpověď na otázku, jak tu všichni žít spokojeně a zemi nevyčerpat.

Kdo jsou vaši klienti?

Z Česka jsou to ale například společnosti Škoda Auto, Siko, Košík.cz, ČEZ, Linet a další, včetně zákazníků ze státní správy.

Jaké to je vyvíjet systémy pro největší firmy světa?

Přináší mi to velký pocit zadostiučinění! Trošku mi teď jako řediteli chybí vymýšlení algoritmů, tedy samotný vývoj, kterým jsem se zabýval dřív. Bylo to vždy nové a pro mne osobně to byl nepředstavitelný pocit radosti.

Jaké to je vyvíjet systémy pro největší firmy světa?

Přináší mi to velký pocit zadostiučinění! Trošku mi teď jako řediteli chybí vymýšlení algoritmů, tedy samotný vývoj, kterým jsem se zabýval dřív. Bylo to vždy nové a pro mne osobně to byl nepředstavitelný pocit radosti.

Máte nějaká speciální kritéria pro výběr zaměstnanců a co kreativita na úkor disciplíny?

Máme různá oddělení, někdy víc hrají roli technologické znalosti, někdy empatie. Za mne je důležitější charakter a přístup k práci než samotné hardskill. Diverzitu oceňujeme. Objevit skvělé lidi a talenty tak, aby tým fungoval, je úkol pro dobrého manažera.

Taky se v Brně snažíme nefungovat jako korporát. Balancujeme s kreativci tak, že extroverty nebo excentriky neobsazujeme například do pozic na podpoře zákazníku, ale raději je přijímáme do vývoje, kde mohou excelovat.

Jaké jsou vaše vazby na Brno? A promítají se třeba i do filantropie?

Jako rodilý Brňák mám k městu vztah, spolupracujeme tak třeba s organizací Czechitas, která je původně také z Brna, naši lektoři tam učí některé kurzy. Dva roky jsme podporovali Masarykovu Junior Univerzitu, která dělala okénko pro děti na základních a středních školách.

Mým kolegům matadorům dělá velkou radost se na vysoké školy vrátit. Snažíme se chodit do výuky a předávat dovednosti, jak se vyvíjí a používá náš software. Podporujeme také celosvětově digitální inkluzi, vzdělávání lidí a podpora neziskovek.

Zaměstnanci mají portfolio aktivit, mohou si jednou za rok vybrat aktivitu a strávit den dobrovolničením. Obvykle zhruba deset procent zaměstnanců učí jako dobrovolníci děti programovat.

Jaký je váš osobní cíl?

Moje aktuální role mi dovoluje bavit se s místním ekosystémem a se školami, a nacházet projekty, které jsou win win pro všechny. To pomáhá širšímu spektru lidí, nejen SAPu. Jsem aktivní člen inovačního ekosystému, scházíme se s lidmi v regionu a společně s lídry firem ho budujeme.

Chápeme, že společný výsledek je důležitější, než každé firmy zvlášť. Sdílíme své nápady a daří se nám vytvořit přátelské prostředí, tomu věnuju nemalou část svého času a chtěl bych to i dál rozvíjet. Nemá smysl, aby každý válčil za sebe, mnohem lepší je společně vyrůst a povznést brněnský region, který je rozhodně nejvyspělejším ekosystémem v Česku.

Kam se bude všechno ubírat?

To můžu jen hádat. Každý druhý rok se množství dat zdvojnásobuje. Odstínů a typů cloudu je moc, ale naším cílem bude přiblížit se co nejvíc k jednoduchosti. Cíl je udělat podnikové aplikace tak, jako používáme různá zařízení v běžném životě, tedy uživatelsky jednoduché. Od výběru, nákupu, nastavení, zaplacení a celkové uživatelské zkušenosti.

Zásadní je také ochrana a bezpečnost dat. Bezpečnost je pro nás vrcholně důležitá, řeší se na úrovni systému. Zároveň je třeba říct, že nejlepší systém na obranu firmy je sám zaměstnanec, který se musí proškolovat, aby se choval zodpovědně.

V roce 2020 jste se stal viceprezidentem, co to znamená v praxi?

Jako ředitel celé pobočky a viceprezident jedné oblasti SAPu, kde se zabýváme údržbou aplikací, můžu šířit věhlas Brna a Česka v rámci celého světa. Protože děláme věci dobře, ale ne často o nich umíme mluvit, prezentovat je a šířit. Díky tomu se mohu snažit naše lidi dostávat do zajímavých rolí a projektů, kde mohou ovlivnit chod firmy.

Kde berete jistotu o správnosti svých rozhodnutí? Hodně mluvím s lidmi. Mám vybudovanou skupinku upřímných lidí a také aplikuji svůj takzvaný test trapnosti, který používám na důležité emaily, prezentace anebo pro posty na sociálních sítích, kdy dám texty přečíst před publikováním svým dvěma kolegům, kterým věřím. Víte, manažer nemusí být nejchytřejší člověk v místnosti.

Jinak sám v SAPu příležitostně mentoruji a koučuji, mám k tomuto absolvovaný kurz, sám ale teď kouče nemám.

Rád prý jachtaříte?

Moc, i když teď už nemám tolik času, ale jachtařím jinak od sedmi let. V mládí i docela úspěšně, získal jsem pár titulů, jako například mistr ČR nebo mistr Německa. Po nástupu do SAPu jsem jachting upozadil a později jsem začal dělat windsurfing pro zábavu.

Okruhovému jachtingu se ale zase chci víc věnovat. Mimochodem, velkou radost mi dělá i propojení jachtingu a SAPu – v Brně jsme testovali použití technologie SAP Sailing Analytics, která v reálném čase umožňuje sledovat probíhající jachtařské závody. To oceňují například diváci na břehu, rodinní příslušníci závodníků doma a po závodech také samotní závodníci, kteří mohou analyzovat své vlastní chyby během uplynulého dne.

Směr dalšího stoupání: