IT je jen nástroj. SAP 30 let učí firmy, jak modernizovat byznys
Málokdo vidí pod kapotu českého byznysu tak jako Hana Součková. Společnost SAP Česká republika, které šéfuje, dodává IT systémy největším finančním skupinám v zemi, předním rodinným firmám, výrobcům, e-shopům, operátorům, bankám, ale i univerzitám, státní správě či ministerstvům.
České zastoupení německého IT gigantu slaví třicet let na českém trhu. V průběhu tří dekád vyrostlo do pozice druhé největší pobočky v Evropě, která zaměstnává přes dva a půl tisíce lidí. Mezi její zákazníky patří velké domácí firmy jako Škoda Auto, RWE, Siko nebo Linet, pobočky mezinárodních gigantů, státní podniky jako Česká pošta a České dráhy, krajská města či klíčové státní instituce.
Na softwaru od německé firmy běží klíčové firemní procesy: účetnictví, logistika, prodej, výroba, řízení skladu, cloud, reporting, lidské zdroje, vztah se zákazníkem…
V posledních letech význam digitalizace naplno pochopily i další firmy, kterým technologie pomáhají vypořádat se s následky pandemie koronaviru. „Byl to test pro flexibilitu a škálovatelnost a naštěstí jsme to velmi dobře zvládli,“ říká šéf Košík.cz Tomáš Jeřábek. Právě druhý největší tuzemský online supermarket díky přechodu na platformu SAP zkrotil nečekaný hype a během koronakrize zvládl růst o desítky procent.
Technologie můžou pomoci firmám i s další aktuální výzvou - čím dál víc budou muset zákazníkům, investorům i institucím ukazovat, jak jejich byznys ovlivňuje životní prostředí, jakou uhlíkovou stopu produkují a jaký vliv mají na celou společnost. „Firmy musí vědět, jaké klíčové parametry budou v otázce udržitelnosti sledovat,“ upozorňuje software developoment manažer firmy SAP Daniel Grbin.
Už ve výkazech za rok 2023 budou muset velké firmy v EU kromě finančních výsledků poprvé reportovat i data týkající se udržitelnosti. A pečlivá příprava by měla začít u IT infrastruktury. Tak, aby roztříštěná data, která dnes firmy sbírají, dostala strukturu a umožnila nejen plnění povinných reportů, ale otevřela firmám i nové příležitosti.
Také samotná společnost SAP prošla v podlesní době řadou významných změn, ať už jde o přechod do prostředí cloudu, akvizice, které SAP v posledních letech realizoval, či spuštění aktuální vlajkové lodi – komplexního systému pro plánování podnikových zdrojů S/4HANA. „Není to jen upgrade, ale i příležitost udělat opravdovou transformaci,“ říká k nejnovější verzi podnikových systémů generální ředitelka SAP Česká republika Hana Součková.
Právě s digitální transformací chce SAP českým firmám pomoci. „Jsme pro firmy, které nedělají rozhodnutí na rok, na dva, ale minimálně na dekádu dopředu. Měly by mít ambici růst a velkou vizi – pak jsme pro ně správný partner,“ podotýká šéfka české pobočky. A zdůrazňuje, že je třeba jít do nového informačního systému s reálnou představou: „Když něco propojíte a digitalizujete, možná se sníží chybovost, ale nevyřeší to problém cash flow,“ říká. „Digitalizace není samospásná a IT není odpověď na všechno, IT je jen nástroj.“
SAP je stejný ročník jako Jaromír Jágr. V roce 1972 firmu nedaleko německého Mannheimu založila pětice bývalých zaměstnanců IBM a do názvu dala zkratku z dlouhatánského Systemanalyse und Programmentwicklung – tedy systémů, aplikací a produktů. Z nenápadného startupu se stal celosvětový obr. Dnes, téměř půl století po svém vzniku, má SAP tržní kapitalizaci skoro 120 miliard eur.
V Česku má SAP 2500 zaměstnanců v rámci všech svých divizí a poboček (SAP ČR, SAP Labs, SAP Services, SAP Ariba, SAP Concur), včetně velkého vývojového hubu a centra sdílených služeb. To z něj dělá po Německu druhou největší pobočku v Evropě, která si v rámci korporace vysloužila renomé stabilní filiálky bez zásadních výkyvů a zároveň místa, kde se rozjíždějí pilotní projekty.
„Je to díky dobrému poměru cena/výkon i blízkosti Německa. Česko je atraktivní a dobře dostupná země. Ale hlavně jsme kreativním národem, který na základě úspěchů našich rodinných firem a startupů z posledních několika let ukazuje světu, že na to máme. Jen ty firmy s opravdovým potenciálem musíme identifikovat a umět podpořit," doplňuje Součková.
Předtím, než nastoupila do SAP, působila 15 let u systémového integrátora, který tento software do firem nasazuje. Před šesti lety přišla do pozice generální ředitelky české pobočky s vizí, že bude „pro Česko překladatelkou toho nejlepšího, co SAP nabízí“, a podpoří růst ekosystému implementačních partnerů. Těch je u nás přes padesát a pracují v něm desítky tisíc zaměstnanců.
U podřízených Součkovou provází pověst náročné šéfové. „Jsem asi workoholička. To, co očekávám od sebe, očekávám i od ostatních,“ přiznává. „Zároveň jsem ale ochranitelský typ, pořád přemýšlím nad tím, jak lidem pomoci a jak je rozvíjet. To mě na vedení týmu nejvíc baví.“